Sporty

Wyścigi psich zaprzęgów - sanie + niezwykłe psy + maszer - ot cała logika śnieżnej zabawy. 
A w skład niezwykłych psów wchodzą:
  • Lead - pies prowadzący cały zaprzęg. Musi być niesamowicie inteligentny, uważny (słuchać maszera) i mieć bardzo dobry instynkt przetrwania, np. wyczuć w którym miejscy lód nie jest zdatny do użycia przez sanie.
  • Swing - młody pies, który kiedyś zastąpi lead'a.
  • Team - psy początkujące, ni to najsilniejsze, ni ti najmądrzejsze :)
  • Wheel - psy biegnące bezpośrednio przed wózkiem/saniami. Są one najsilniejsze.

Niestety powoli psie zaprzęgi ''schodzą na psy'', gdyż ten sam dystans, który psy musiały przebiec kilka lat temu w 10 dni teraz mają czas skrócony niemalże o połowę!!!






Wyścigi chartów - psiaki są wpychane do boksów, zamykane tam w kagańcach, a następnie wypuszczane. Biegną, bo muszą. W tych czasach te wyścigi to sam hazard, niestety... Jak nazwa wskazuje do tej dyscypliny nadają się wyłącznie charty. Jest to dość niebezpieczny sport, gdyż często zdarzają się tu kontuzje, które czasem prowadzą do eutanazji, ale najczęściej kontuzjowany psi sportowiec trafia do schroniska.





Wyścigi chartów - filmik

Weight pulling, potocznie Pulka. Polega na przyczepieniu do wózka z ponad półtonowym obciążeniem psa, który musi przeciągnąć wózek jak najdalej. Sport nie jest uznawany przez FCI i słusznie,gdyż jest to głupota. Stosuje się tu psy bardzo umięśnione, tj. pitbulle, amstaffy i inne. Są tu narażone stawy i kręgosłup psa.




i najbardziej kontrowersyjny "sport"...

Psie walki - nie wiem kto to do cholery wymyślił, ale był mega idiotą... Dla nich tylko kasa się liczy, nie zdrowie fizyczne i psychiczne psów.. To smutne... Jednak całe szczęście jest tego coraz mniej :)

Ot co potem z tego wychodzi:


Dogtrekking - jest to raczej wędrówka z psem, aniżeli jakiś wyścig. Dostajemy mapę z zaznaczonymi punktami, które musimy zaliczyć. Mamy trasę dochodzącą nawet do 50 km, którą zawodnicy pokonują w średnio 10 godzin. Jest tu ważne wzajemne zaufanie, które buduje się również podczas spacerów, czy wędrówek. Każdy pies powinien posiadać linkę amortyzującą, która w razie szarpnięcia uchroni psa przed urazami.




Canicross - wyścig z psem upiętym do naszego pasa biodrowego. Pies biegnie przodem i tym samym pomaga właścicielowi w biegu. Dystans nie jest tak długi jak w Dogtrekkingu. W tej dyscyplinie sprawdzają się greystery, myśliwce jak np.: Wyżeł, Chart czy Pointer jak i inne zaprzęgowce tj. Siberian Husky czy Alaskan Malamut.




Bikejoring - właściciel ma uprząż na rowerze, do której przymocowana jest elastyczna smycz, bądź dwie, w zależności z iloma psami chcemy jechać. Zawody odbywaja sie na dystansach sprinterskich do 10km na jednym etapie, pies wspomaga kolarza nawet do 30%. Prędkość maksymalna takiego duetu przekracza 50km/h. Najlepsze psy do uprawiania tej dyscypliny sportu to greystery - mieszanka sportowa ras wyżeł niemiecki, pointer, greyhound i czasem alaskan husky. Jednocześnie jest to doskonała forma przygotowania treningowego psów sportowych do wyścigów psich zaprzęgów w warunkach śnieżnych na saniach. 

Polskim mistrzem w bikejoringu jest p. Igor Tracz ze swoimi psiakami Ozzim, Dodą i Nergalem :D







Skijoring - właściciel ma na biodrach uprząż, do której przypięte są elastyczne linki.  Skijoring może być uprawiany przez każdego, kto posiada podstawowe umiejętności narciarskie i posiada przynajmniej średniej wielkości (>20kg) psa, chętnego do zabawy i biegania. Rasa nie jest istotna. Skijoring nie jest drogi, szczególnie jeśli już ma się narty, buty i kijki. Wtedy wystarczy kupić pas, linę i uprząż - w specjalistycznych sklepach to wydatek około 250 zł. Każdy rodzaj nart do biegania nadaje się do uprawiania skijoringu. Z powodu niebezpieczeństwa skaleczenia psa nie poleca się jedynie nart ze stalowymi krawędziami.





W każdym z w.w. sportów pies musi mieć doskonale opanowanie komendy zmiany kierunku!

Flyball- psia sztafeta składająca się 4-6 psów, które muszą pokonać stacjonaty, nacisnąć na platformę, która uwalnia piłkę, łapią ją, po czym wracają tą samą trasą i startuje kolejny psiak.


Dobrze sprawdzają się tu Border Collie, Jack Russel Teriery i Aussie...




Pasienie jest głównie przeznaczone dla psów pasterskich, jednak zdarzają się również spaniele potrafiące zaganiać, otóż to!
Wracając do tematu, pasienie to sport polegający na przeprowadzaniu przez różne przeszkody na komendę właściciela stada owiec, kóz, gęsi lub kaczek. Pies musi posiadać instynkt, gdyż kiedy właściciel z różnych powodów przestanie wydawać komendy psu a stado się spłoszy, w ten czas pies musi wiedzieć co ma robić (w tym wypadku zagonić wszystkie "do kupy").
 Kilka zdjęć z pasienia:



Filmik:

Tribeball- podgatunek pasienia, zamiast stada owiec itp. używane są tu dmuchane piłki. Pies musi przynieść piłkę wskazaną przez właściciela.



Frisbee- Sport polegający na rzucie dyskiem gumowym, bądź plastikowym, który pies powinien złapać w locie i przynieść właścicielowi. Liczy się odległość między właścicielem i dyskiem złapanym przez psa. Zazwyczaj ma się ograniczony czas. Dzielimy frisbee na dwie konkurencje: TOSS&FETCH (polega na rzucie i złapaniu dysku) i Freestyle (wykonywaniu układu składającego się ze sztuczek z dyskiem w rytm muzyki).
  
Tu przykładowe dyski:

Zdjęcia z TOSS&FETCH

 

Dartbee to podgatunek frisbee. Na ziemi znajduje się tarcza (jak do gry w Darta). Właściciel rzuca psu dysk, pies łapie go w locie i powinien spaść jak najbliżej środka tarczy. Zdobywane są punkty. Im bliżej środka tym więcej punktów.

Dog Dartbee

Obedience - jest to sport dla mniej ruchliwych osób, choć niekoniecznie. Opiera się on na wzajemnym zaufaniu i skupieniu człowiek-pies. Polega na wykonywaniu podstawowych komend; na odległość, z marszu, w biegu, w miejscu itp. Główne komendy to: siad, waruj, stój, zostań, noga i do mnie. Psi bark nie może wyprzedzać łydki właściciela. Pies musi być "przyklejony" do lewej nogi właściciela. Zazwyczaj maksymalna ilość punktów na zawodach to 200. Oceniany jest kontakt psa i właściciela, chęć pracy z obu stron, zaangażowanie, dokładność i szybka reakcja na polecenie właściciela.



A poniżej podaję link do zawodów OBI:

My osobiście nie bierzemy się za Obi, ale może Coda się nada.. Zobaczymy :)
Polecam również coś dla początkujących - Rally-O, to również obedience, lecz zasady są mniej rygorystyczne.


♥ AGILITY ♥
Jak sama nazwa wskazuje potrzebna tu jest zwinność, szybkość i zaradność zarówno psa i właściciela. Pies musi być w 100% skupiony na przewodniku i z wyjątkową precyzją pokonywać przeszkody, zaliczać strefy. Skoro mowa o strefach... Co to są przeszkody strefowe? Są to przeszkody z wyraźnie zaznaczonymi fragmentami (wejściowy i zejściowy), które pies musi dotknąć co najmniej  1 łapą. A oto one:
Huśtawka:
Palisada:
Kładka:
Teraz coś o tunelach. Są 2 rodzaje tunelu miękki (składa się z części twardej i rękawa o długości ok.3 m) i twardy (tunel klasyczny).
Tunel miękki:
Tunel twardy (sztywny):
Kilka przeszkód skocznych tj; stacjonata, oponka, murek i skok w dal:
Stacjonata (hopka):
Oponka (koło):
Murek (mur):
Skok w dal:

 Oto inne przeszkody z toru:
Slalom:
Slalom psina musi pokonać zaczynając od lewego barku!
Stół:
Na stole pies musi wytrzymać 5 sek w dowolnej pozycji.
Agi (czyt. adżi) polega na pokonaniu toru przez psa w jak najkrótszym czasie i uniknięciu zdobycia punktów ujemnych. Są tu klasy zaawansowania: A0, A1, A2, A3 i OPEN (dla wszystkich psów). Oto kilka zdjęć:





...i link do genialnego fimu:



5 komentarzy:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Tak, za całą pewnością od razu przypina sie do psa pół tony.

    OdpowiedzUsuń
  3. Tak, pół tony. Co ty piszesz?! Weight pulling jest od 5 kg obciążenia a nie pół tony, pół tony to ciągną rekordowe psy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Średnio ciągną gdzieś 100-500 kg. I tym psom sprawia to przyjemność. Walki psów to nie jest sport!!

      Usuń
  4. Najbardziej lubię dogtrekking. Od jakiś 3 lat wspólnie z moim psem pokonujemy wiele kilometrów. jest to swietna alternatywa dla zwykłych spacerów.

    OdpowiedzUsuń